HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.

Join the forum, it's quick and easy

HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.
HIV&AIDS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» MERHABA ARKADASLAR
 HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? EmptyPerş. 12 Ara. - 18:58 tarafından gokyuzu

» HIV ve Enjektör ilişkisi....
 HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? EmptyCuma 21 Tem. - 11:08 tarafından joyuex

» Tüm forumlar aktif edildi
 HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? EmptyÇarş. 19 Nis. - 0:49 tarafından gokyuzu

» Tavsiyesine ihtiyacım var.
 HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? EmptySalı 30 Ağus. - 14:09 tarafından szr

» Uzun oldu ama fikirlerinizi bekliyorum
 HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:23 tarafından Darindost

» trichomonas
 HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? EmptyPaz 3 Tem. - 15:30 tarafından enesce

» hiv duo ultra hakkında bir soru
 HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? EmptyC.tesi 2 Tem. - 20:30 tarafından tolga34

Giriş yap

Şifremi unuttum

YARARLI LINKLER
www.hpv.sitesi.ws www.stres112.com www.barsak.org
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi Ptsi 31 Tem. - 4:15 tarihinde online oldu.

HIV pozitif biri nasıl beslenmeli?

2 posters

HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? Empty HIV pozitif biri nasıl beslenmeli?

Mesaj  mehmet123 Paz 6 Mart - 18:55

HIV pozitif biri nasıl beslenmeli?
HIV pozitifseniz beslenme özellikle özen göstermeniz gereken bir konu. Vücudunuzda bazı değişimler olacak. Bu değişimlerin nedeni hem aldığınız ilaçlar hem de hastalığın kendisi. Mesela aşırı derecede kilo kaybı, ishal yaşayabileceğiniz yan etkiler. Başka enfeksiyonlara karşı daha dayanıksız olmanız da cabası. Lipodistrofi de başka yaygın görülen değişimlerden. Vücudun şeklinin değişmesine ya da kolesterol seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Beslenme şeklinizi daha iyi hale getirmek sağlığınızın da daha iyi olmasını ve daha iyi hissetmenize yardımcı. Beslenmenizle ilgili yardımcı olabilecek birkaç püf noktasını burada bulabilirsiniz. Ayrıca doktorunuz ya da diyetisyeniniz daha fazla bilgi sağlayabilir.

Beslenme ve HIV neden birbiriyle bağlantılı?
• HIV pozitifseniz iyi beslenmenin bazı avantajları olur.
• Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almak hayat kalitenizin yükselmesini sağlar.
• Bağışıklık sisteminizi güçlü tutarak hastalıklarla daha iyi savaşmanızı sağlar.
• HIV belirtileriyle ve yan etkileriyle başa çıkmanızı sağlar.
• İlaçların yan etkilerinden daha az etkilenmenizi sağlar.

HIV ve beslenmenin temel prensipleri

Sağlıklı beslenmenin prensipleri kendinizi iyi hissetmenizi de sağlar.

• Sebze, meyve ve tam tahıl ağırlıklı beslenme
• Yağsız protein kaynaklarını tercih etme
• Şekere, gazlı içeceklere ve şeker ilaveli yiyeceklere sınır koyma
• Az yağlı ama protein ve karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklere yönelme

Daha sağlıklı beslenmek için daha ayrıntılı bilgi edinmeniz şart.

Kalori: Kaloriler vücudunuzun enerji sağlamak için ihtiyaç duyduğu benzin gibidir. Vücudunuzun kütlesini korumak için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyabilirsiniz. Yeterli miktarda kalori için:

• Kilonuzu korumak için her bir kilonuz için 34 kalori alın.
• Daha ileri düzeyde bir enfeksiyonunuz varsa her kilonuz için 40 kalori alın.
• Kilo veriyorsanız her kilonuz için 50 kalori alın.

Protein: Protein kasların oluşmasına, organların gelişmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı. Doğru türde ve yeterli miktarda protein almak için:

• HIV pozitif bir erkekseniz günde 100 – 150 gram protein alın.
• HIV pozitif bir kadınsanız günde 80 – 100 gram protein alın.
• Almanız gereken kalorinin %15 – 20‘sinden fazlasını proteinden almayın. Proteinin fazlası böbreklerinizi yorabilir.
• Yağsız dana eti, derisiz tavuk göğsü, balık ya da yağsız süt ürünleri tercih etmelisiniz.
• Fazladan protein alabilmek için meyvenin üstüne fıstık ezmesi sürebilirsiniz. Soslarınıza, çorbanıza, sebze yemeklerine peynir ekleyin. Salatayı ton balıklı yiyin.

Karbonhidratlar: Karbonhidratlar enerji verir. Doğru miktarda karbonhidrat almak için.

• Her gün 5 – 6 tabak meyve sebze yiyin.
• Tam tahıllı unları, esmer pirinçleri tercih edin.
• Kekte, bisküvide, dondurmadaki şekeri sınırlayın.

Yağ: Yağ fazladan enerji sağlar.

• Günlük kalori miktarınızın %30’undan azını yağdan alabilirsiniz.
• Günlük kalori miktarınızın %10’unu fındık, çekirdek, balıktaki yağlardan oluşsun.
• Günlük kalori miktarınızın %10’undan azını ceviz, soya fasulyesi gibi besinlerden alın.
• Günlük kalori miktarınızın %7’sinden azını et ve süt ürünlerinden alın.

Vitamin ve mineraller: Bunlar vücudun işleyişini düzenler. HIV pozitif kişiler fazladan vitamin ve minerale ihtiyaç duyarlar. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek vitamin ve mineral bakımından zengin yiyecekler yiyin.

• A vitamini. Koyu yeşil, sarı, turuncu ya da kırmızı sebzeler ve meyveler; ciğer, yumurta, süt.
• B vitamini. Et, balık, tavuk, tahıllar, fındık, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler.
• C vitamini. Narenciyeler.
• E vitamini. Yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, bitkisel yağlar.
• Selenyum. Tam tahıllılar, fındık, balık, yumurta.
• Çinko. Et, balık, fasulye, fıstık, süt ve süt ürünleri.

Yediklerinizden yeterli miktarda besin almanız biraz zor olduğundan doktorunuz vitamin ve mineral takviyesi yapacak ilaçlar yazabilir. Unutmayın fazlası her zaman iyi değildir. Bu yüzden doktorunuzla iyice konuşun.

Su: Su hücreleri şekillendirir. Yorgunluğu, dehidrasyonu, kabızlığı ve ilaçların yan etkilerini ortadan kaldırır.

• Her gün 8 – 10 bardak su için.
• Alkolden ve kafeinli içeceklerden kaçının.
• %100 meyve sularını tercih edin.
yazıyı yazmada yardımcı olan mehmet0909 teşekkürler Smile Smile Smile

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? Empty Geri: HIV pozitif biri nasıl beslenmeli?

Mesaj  mehmet123 Paz 6 Mart - 18:58

Önemli noktası bir gün içinde bol su içmek (en az 2 lt), taze meyve sebze bol tüketmek (en az beş porsiyon) sigara ve alkolden uzak durmak, kandaki lipit düzeylermiz artmasın diye yağlı kızartmalı şeyler, sakatat, salam sucuk sosis, tavuk derisi fast food abur cubur şatates kızartması, cipsi falan yememek, onun dışında mümkün olduğunca dengeli beslenmek yani her besin grubundan.

Yani gün gün uyulacak çok katı bir diyete gerek yok. Şeker, obezite veya hepatit gibi ek bir hastalığımız yoksa. teşekkürler mavera08

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

HIV pozitif biri nasıl beslenmeli? Empty Geri: HIV pozitif biri nasıl beslenmeli?

Mesaj  mehmet123 Paz 6 Mart - 19:05

Şeker kanser hücrelerinin gelişimi için bir hammadde.
O yüzden kesinlikle günde iki küp şekerden fazla alınmamalı..

HIV+ lere beslenme danışmanlığı yapan Diyetisyenim Ayşegül Bahar'ı öneririm size.
Amerikan HAstanesi Acil Çıkış kapısı karşısında muayenehanesi.
HIV+ leirn bütün konularına hakim. İLaçlarınızı ve kan değerleirnizi sorarak başlıyor. Ayrıca Pozitif yaşam derneğinin de gönüllüsü.

bir hıv pozitifin sözünden beslenme
tabiiki biraz abartmış İlaçlarınızı aksatmayın, o bile önemli. Alkol ve sigaradan uzak durma, dengeli beslenme, spor önemli. bunlar önemli
Doktorum dusen cd4 lerim icin ne yapalirim diye sordugumda iyi beslenmeye gayret et dedi.
İyi beslenmek icin neler yapiyorsunuz?
Benim yapmadigim baska ne var?
- propolis bal yiyorum hatta arada pekmez iciyorum
- meyve mutlaka bir tane yiyorum gunde
- gunde bir portakal suyu iciyorum
- fastfood yemiyorum
- ev yemekleri yemeye gayret ediyorum
- alkol kullanmiyorum
- bitki cayi iciyorum arada
- kefir iciyorum arada
- kuruyemis yiyorum arada (cevizde selenyum mu ne varmis cunku)
- bol su iciyorum
- balik kirmizi et yemeye calisiyorum mumkun oldugunca cok

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

Mesaj  haykocepkin011 Paz 6 Mart - 22:00

Mavera8 adminim senmisin?

haykocepkin011
YENİ
YENİ

Mesaj  mehmet123 Paz 6 Mart - 22:15

haykocum keşke olsaydım maverayı ben de arıyorum bunlar onun bilgileri ve mehmet0909 bilgileri mavera üstadımdı maverayı yurtdışı sitelerde izini bulmaya çalışıyorum zannedersem poz forumda olabilir

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

- Similar topics