HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.

Join the forum, it's quick and easy

HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.
HIV&AIDS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» MERHABA ARKADASLAR
HIV yemek yoluyla bulaşır mı? EmptyPerş. 12 Ara. - 18:58 tarafından gokyuzu

» HIV ve Enjektör ilişkisi....
HIV yemek yoluyla bulaşır mı? EmptyCuma 21 Tem. - 11:08 tarafından joyuex

» Tüm forumlar aktif edildi
HIV yemek yoluyla bulaşır mı? EmptyÇarş. 19 Nis. - 0:49 tarafından gokyuzu

» Tavsiyesine ihtiyacım var.
HIV yemek yoluyla bulaşır mı? EmptySalı 30 Ağus. - 14:09 tarafından szr

» Uzun oldu ama fikirlerinizi bekliyorum
HIV yemek yoluyla bulaşır mı? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

HIV yemek yoluyla bulaşır mı? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

HIV yemek yoluyla bulaşır mı? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:23 tarafından Darindost

» trichomonas
HIV yemek yoluyla bulaşır mı? EmptyPaz 3 Tem. - 15:30 tarafından enesce

» hiv duo ultra hakkında bir soru
HIV yemek yoluyla bulaşır mı? EmptyC.tesi 2 Tem. - 20:30 tarafından tolga34

Giriş yap

Şifremi unuttum

YARARLI LINKLER
www.hpv.sitesi.ws www.stres112.com www.barsak.org
Kimler hatta?
Toplam 5 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 5 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi Ptsi 31 Tem. - 4:15 tarihinde online oldu.

HIV yemek yoluyla bulaşır mı?

2 posters

HIV yemek yoluyla bulaşır mı? Empty HIV yemek yoluyla bulaşır mı?

Mesaj  efsaneci Perş. 26 Kas. - 1:06

gökyüzü kardeşim ali hocamın sayfasında soru sordum bayağı içerlenmişsin cidden zaman sıkıntısı yanında bir kaç defa başka forumlara üye oldum her emaili açışımda birsürü o forum sitesinden gelen gereksiz iletileri silmek zorunda kalmıştım en son engelleme yoluna gitmiştim bu nednden forumlara üyeliğe sıcak bakmıyordum ama senin siteminde haklı yanlarda var bende bu zinciri kırdım.

gelelim soruma
Gökyüzü kardeşim HIV hakkında o kadar bilgi kirliliği var ki bizde işin içinden çıkamıyoruz aklıma takılan bire kaç hususu sana sorayım dedim.
1. herkesin kabul ettiği HIV kan yoluyla bulaşır bulaşma yollarınıda biliyoruz ama bazı detaylar var. mesela seyyar kebapçıya gittim birşeyler yedim salata yapan adamla konuştuk sonra eline odaklandım eli kanıyordu midem bulanması bir yana korku başladı farzedelim bu adamda HIV pozotif salataya bulaştı kan yoluyla buradan salatayı yiyen kişiye geçer mi. okuduğum makalelere göre sindirim yoluyla hastalık geçmez desede sadece bir noktaya değiniyorlar çürük diş olursa geçebilir. tamamda toplum olarak dolgusuz yada çektirilmemiş veya çürüksüz diş az. dolgu diyorum dolguda hafif kırıklar olsada sinirlerle temas olabilir. ama ağrı yapmayabilir. çürüktede sinir teması olur. sonuç olarak aids ile klişe bilgilerden öteye bu tür sorularında cevabı net olarak belirlenmeli, bu fobi kırılır böylece aksi takdirde her doktor klişe bilgilerin ötesine gidemiyor. buda toplumda aids ile kargaşaya ve fobiye neden oluyor.evet sorum bu elinde kanama olan ve salata yapan bu adamın(farzedelim HIV pozitif) yaptığı salata bulaşıma neden olur mu yoksa dişin çürükse olabilir değilse olmaz mı? yada kesinlikle olmaz ağızdaki asit HIV i öldürümü. bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. dışarıdan yemek yemeye çekinen bir toplum olmaya başladık. çünkü yemeğin geri kısmında neler dönüyor bilmiyoruz. devlet bazı testleri istesede seyyarlarda bu yok. o zaman kaldırılmalı seyyar satıcılar.
2. HIV pozitif olanların %30 belli değil. peki bir çok hastane ameliyat etmeden önce kan tahlillerine bakarken yine bir çok hastane bakmıyor (bende şahit oldum birine) bulaşması tespit edilenleri sağlık bakanlığı hastanelere güven azalmasın diye açıklamıyor olabilirmi?
3. HIV oksijenle temasta ve kuru havada 30 dakikada ölür diyor klorlu suda daha kısa sürede ölürmüş sadece HIV etkisizleştirmek için bukadarcık bilgi mi var. yoksa daha çok varda biz mi bilmiyoruz...
4. yine aklıma takılan başka soru bir çaycı farzedelim HIV pozitif ve bardağı yıkarken elini kesti ve diğer bardakları doldurdu... elindeki kanda çaya temas etti bu şekilde bulaşma olur mu... benim Obsesif kompulsif arkadaşım ısrarla bulaşacağını dişte hafif çürük dolgu kırığı veya ağızda oluşan yarada bulaşma olacağını söyledi.. bende okuduğuma göre sindirim sistemi yoluyla bulaşma olmuyor dedim... oda bu makaleler bunu gözardı ediyor dedi... ve dışarıdan birşey içemezdi...
5. son olarak neymiş
* aids cinsel ilişkiyle bulaşırmış
* kan transferiyle bulaşırmış
* ortak enjektör kullanımıyla bulaşırmış
* dişçi ve berber malzemelerine dikkat etmek gerekirmiş
* anneden çocuğa bulaşırmış
tamamda kan yoluyla bulaşmanın değişik türleri var ben bu sorularımda yemek ve içmek yoluyla bulaşma konusuna yoğunlaştım. internette aradım bununla ilgili bilgilendirecek bir makele bulamadım. merak etmemin sebebi bu tür hastalıklar ve bulaşma yolları bilgi edinip sevdiklerimle paylaşma isteğimdir.
*ama yuvarlak kelimeler sayesinde berbere gitmekten korkan toplum
*diççiye gitmekten korkan toplum
*iğne vurulmaya gitmekten korkan toplum
* kan naklinde korkan toplum olduk
en önemlisi artık aids fobisi bazı insanlara yerleşti ve psikiyatriye bu yüzden giden insanlar artık var. bu konularda bilgi verirsen sevinirim. işin gerçeği bu ilk mesajım biraz çok soru sormuş olabilirim. hem bu siteyi inceleyen insanlar değişik sorulara değişik tartışmalara ihtiyaçı vardır. aydınlatıcı bilgilerini bekliyorum. birde aids hakkında doktorların bilgisinin klişeden öteye gidemediği günümüzde bu kadar bilgi sahibi nasıl oldun merak ettim. ama şuan bu siteyle büyük hizmet ettiğini söyleyebilirim. sadece korkusu olanlar değil bilgi edinmek isteyenler içinde hizmetinin devamını dilerim...

efsaneci
YENİ
YENİ

HIV yemek yoluyla bulaşır mı? Empty Geri: HIV yemek yoluyla bulaşır mı?

Mesaj  gokyuzu Perş. 26 Kas. - 8:46

sevgili arkadasim forumlardan gelen mesajlar genelde hepimizi rahatsiz ediyor ama bunu profilimizden engelleme sansimiz mevcut Smile dilemedigin surece sana bu yönde mailler gelmez. bunu acikladiktan sonra sorularina yanit vermeye calisayim elimden geldigince.

1. agzimizdaki salgilarin hiv virusunu baskilama, izole etme vede sulandirarak visusun bulas icin gerekli yogunlugunu yitirme gibi etkileri var. ama bu virusu öldürüyor anlamina gelmiyor sadece etkisizlestiriyor bulasi zorlastiriyor
2. hic bir ülke hiv pozitif bireylerin sayilari ni saglikli tespit edemiyor. hiv negatif olan bireyler nasil saglk kurumlarina guvenmiyorsa hiv pozitif tani alan insanlarda ayni guvensizligi duyuyor. özellikle tr de bu konuda cok ciddi ihlaller var. insanlarin ön yargilarini kirmak isterken en buyuk ön yargiyi üzgünümki yönetimler gösteriyor. tükiyede hiv konusunda saglikli istatistikler yok cunku cogu insan test olmuyor ve test oldugunda ise saglik sorunlari baslamis kisi aids asamasina gelmis bulunuyor. teknik olarak kan naikillerinde ve ameliyat öncesinde her bireyin hiv vede hepatit testlerinin yapilmasi zorunludur ama uygulaniyormu uygulanmiyormu fikrim yok. eger böyle bir ihmal var ise bu cok ciddi bir hata hatta suctur.
3. hiv i etkisizlestirmek pek cok hastalik unsuru virus yada bakteriyi etkisizlestirmekten cok daha daha kolaydir. zira hiv virusu bulasici hastaliklarin etkeni olan virusler icerisinde en direncsiz en zayif olanlardan bir tanesidir. saglik kurumlarinda bu is icin kullanilan bazi solusyonlar var biliyorum ama icerigi konusunda fikir sahibi degilim.
4. bahsettigin tarzda bulas benim kisisel bilgilerim dahilinde mumkun degil. böylesine bir bulas olabilmesi icin öncelikle agiz icerisinde dis curugu degil daha ciddi yara yada benzeri lezyonlar olmasi gerekiyor. teorik olarak agiz hijyeni bozuk dis sagligi konusunda sorunlar yasayan insanlar risk altindadir deniyor olsada bugune dek bu sekilde kayit altina alinmis bir yada iki vaka örnegi mevcut. ama uzmanlar bu kisilerin hikayelerini gercekci bulmadiklarini aciklamislardir.
5. yasama katildigimiz her alanda kucuk dahi olsa bazi riskler ediniriz. mesela abaya binmemiz ucaga binmemiz kaldirimda yurumemiz yada yagmur altinda yurumemiz bile pek cok riski almamiz demektir. hiv konusundan daha ciddi riskleri hergun göze alarak yasama katiliyoruz. bu tur kaygilar yasadigimizda bence risk analizi yapmak faydali olur. söyle dusun hiv pozitif bir seyyar satici ile karsilasma olasiligin milyarda kactir. hadi karsilastigini kabul ediyoruz bu kisinin o gun elni kesme ihtimali nedir. kaldiki böyle bir olasilik zinciririn ardindan virus tüketiciye ikram edildi. gidip tam on ikiyi vurmasi senin agzindaki acik yarayi bulmasi gerekiyor. bence cok abartili ve ucuk bir fantazi bu Smile bence bunlari sorgulamaktan vazgecmelisin hiv e nazaran cok daha kolay bulasan daha tehlikeli pek cok hastalik mevcut. örnegin yakin surecte insanlik domuz gribi ile mucadele ediyor cok daha kolay bulastigi gibi hiv e nazaran dahada tehlikeli bir virus.

yeryuzunde olmak bile kendince risk tasiyor. hastaliklardan korundugumuzu dusunsen bile dogal felaketler her gun binlerce insani aramizdan alip göturuyor. bugun seninde dile getirdigin gibi hiv fobisi yada hastalik fobisi yasayan pek cok insan mevcut. amerikada sadece hiv fobisi yasayan insanlara hizmet veren klinikler oldugu gibi bu konuda branslasan uzmanlar oldugunu bile duyuyoruz. seni anliyorum ama teoriler uzerine hayatini yönlendirmeni kabul etmiyorum. hijyeni önemsemeli dikkatli olmaliyiz hiv i bir kenara koysak bile sagligimizi korumak adina beslenmemizde yada berberde hepsi bir yana dis dr unun koltugunda farketmeksizin bilincli davranmali ve kendimizi korumaliyiz. ben saglik kurumlarinda kurallara uyuldugunu dsunuyorum cunku hastanin sagligini bir kenara koysak bile saglik calisani kendi sagliginida tehdit edebilecek bu riskleri daima sifir duzeyine indirmek ister. berber konusunda görev bize dusuyor cunku bir jilet az kullanmayi hedefleyerek ülke ekonomisine katkida bulunmayi amac edinmis pinti berberlerimizin oldugundan eminim. gida konusunda ise bence bu imkansiz bir olasilik ama genel sagligimiz icin tabiki dikkatli olmaktan yanayim.

ayrica cok soru sormamissin Smile saglik ve esenlik dileklerimle
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

http://hivaids.hateam.com

Mesaj  efsaneci Perş. 26 Kas. - 13:58

birçok siteden daha açıklayıcı cevap vermişsiniz öncelikle teşekkür ederim. işte burada bir çelişki var uzmanlarımızla... onlar diş çürüğünün bulaşıcı hıv mikrobuna açık olduğunu söylerken siz ağızda ciddi yara ve lezyon olması gerektiğini söylüyorsunuz... onlarda bu konuda hem fikir olsa inanınki böyle bir korku kalmayacak... çünkü ağızda ciddi yarası olan kişi zaten tedaviye başvuracaktır. ciddi olmayan yaralar ise bulaşma yönünde zaten riski yok ve kişiyi rahatsız etmeyecektir. ama diş çürüklüğü bulaştırır derse hekimler benim anlattığım arkadaş gibi dişimde mutlaka çürük vardır veya dolgumda mutlaka kırık vardır o zaman ben risk altındayım der ve fobi oluşur. işte bu noktada görüşlerini büyük puntolarla yazmanız benim için önemli çünkü en kısa zamanda arkadaşımıda bu siteye davet edecem. birde gökyüzü kardeşim bu konuda bu kadar bilgi sahibi olma makaleleri inceleme bir merak sonucumu yoksa uzmanlık alanı mı? merak sonucuysa helal olsun bir uzman kadar kendini geliştirmişsin. uzmanlık alanıysan zaten bu sorumluluğun ama türkiyede hekimlerle sorunumuz var. ben bunu mikrobiyoloji prf. sordum aynı soruyu kısa ve net cevap verdi çürük diş aidsi bulaştırır bu cevap verdiği siteye binlerce kişi giriyor ve hallerini düşünemiyorum. ama bunun bilim adamlarına inandırıcı gelmediğini belki araştırmamıştır. belkide gerek duymamıştır. cevapta aklıma takılan diğer nokta sindirim yoluyla aids bulaşmaz biliyordum. ama sen ağız sıvısı aidsin bulaşmasını zorlaştırır ama yok etmez demişsin. yani verdiğim örnekteki salata yapan kişi milyarda bir olsada aidse ve eli kanıyorsa bu ihtimal vardır demek istiyorsun. dediğin gibi hayat ihtimalller üzerine kurulu değildir. sokakta ölme burada kalp krizi geçirme ihtimalim var ama dışarıdaki kişinin sorumsuzluğunu çekmek acı oluyor. son olarak hepatit b hepatit c ile ilgili başlıklarda iyi olabilirdi. siteynin yelpazesini açmış olursun. diğer aklıma takılanları ayrı konuda soracam. klişe bulaşma uyolları ve riskleri biliyoruz ama diğer ihtimalleri merak ediyorum.

efsaneci
YENİ
YENİ

Mesaj  gokyuzu Perş. 26 Kas. - 17:29

öncelikle arkadasim ben bir saglik calisani degilim. gecmiste yasadigim bazi endilserden dolayi sizler gibi gecmiste zor gunler gecirmis netteki yalan yanlis bilgiler yuzunden gunlerini ziyan etmis biriyim. sonrasinda sizler gibi karsilastigim tum bu bilgileri rafine ederek sonuca ulasmayi basaran insanlardan biriyim. kisinin kimligi ne olursa olsun bir konuda bir idaada bulunan yada aciklama yapan bir kisi heleki konus bilim olunca bunu somut delilleri ile ispat etmek zorundadir. örnek veriyorum turkiyede uzmanlarin cogu öpuserek hiv bulasi olacagini savunur ama almayanyada konunun uzmani herkes bunun bir fantazi oldugunu dusunur. ve brosurde aynen su aciklamaya yer verilir. * öpuserek hiv bulasi teorik olarak kabul görsede bugune dek bu yolla bir bulas kayitlarda mevcut degildir kisinin öpuserek hiv ile enfekte olabilmesi icin agizda acik yara olmasi ve sekiz ile on litre arasi tükrükte bulunan virus yogunlugunun bir araya gelmesi gerekir* bahsini ettigin tarzda yuzlerce makale okudum kiminin altinda bir profun ismi vardi kimisininde ise bir dr bu tur yuzlerce makaleyi netten kaldirmis olsakta gecmiste cok basarili oldugumuzu soyleyemem. yani sira pek cok uzmandan yazdiklari yada idaa ettikleri konularda kaynak talebinde bulunduk cogu yanit vermedigi gibi yazdigi makaleyi inkar edenler yada lafi saga sola cekenlerlede karsilastik. tehdit eden kufur eden hocalarimizida ilk o surecte tanidik. turkiyede uzgununmki cogu hocamiz hala egitim yilarinda edindikleri bilgiler ile hiv e yaklasiyor. hiv ilk tanimlandigi gunden beri gerek tanida gerek tedavide gerekse virusun kendisinde cok ciddi gelismeler yasandi. ama bunu takip eden yada bilgi sahibi olan cok az uzmanimiz var üzgünüm..
bastada soyledigim gibi ben uzman degilim. isvicre hollanda ve almanyada aids ile mucadele kurumlarini ziyaret ettim. hala munihte pozitif dernekleri zaman zaman ziyaret ediyorum. benimsedigim yada sizlere aktardigim bilgiler almanya basta olmak uzere tum avrupanin benimsedigi sizler gibi endise duyan insanlara aktardigi dogru bilgilerdir.... kutuphane kisminda bu rehberler mevcut bunlar disinda sunu hatirlatmak isterim. türkiyede üzgünümki bu isin ticari boyutu cok ciddi bir noktaya ulasti avrupada bu tur test uygulamalari en kucuk kasabada bile ucretsiz uygulaniyorken turkiyede cok az sehirde ücretsiz danismanlik ve test uygulamalari yapiliyor. almanyada uc ay sonunda olunan bir test yuzde yuz kabul ediliyor kisi eger uc ay dan sonra bir daha test olmak isterse psikologlar a yonlendiriliyor. yada kisi yeni bir risk aldim yalanina siginarak test olabiliyor.

sindirim yolu ile bulas konusunda bugune dek okudugum bir makale mevcut degil. ama hiv de temel kural virusun vucudumuzun herhangi bir bölgesinden kana sizmasi gerkirki bulas olsun.. agiz ve sindirim sistemi yapi olarak bir birinden cok farkli degil gerek agzimizdaki tukuruk gerekse mide mizin salgilari virus yogunlugunu yine azaltacaktir. kisinin midesinde ülser yada benzeri lezyonlar teorik olarak hiv gecisi icin belki uygun faktörler olabilir ama ben virusun o bölgeye bulasi saglayacak direncte ulasamayacagini dusunuyorum.

not. hepatitler ile ilgili uyarin icin tesekkur ederim ben diger cybh ler ile ilgili olarak oldukca genis bri arsivi burda paylasamaya hazirlaniyordum hafta sonu burda hepsi yerini alacak. hepatitler ile ilgili bilgi veren oldukca ciddi ve guvenilir sayfalar mevcut bu yonde bir eksiklik olmadigini dusunuyordum belki yaniliyorumdur bu konuda teknik olarak ben konuyu cok yuzeysel biliyorum arkadaslarimiza verecegim bilgiler sinirli kalacaktir ama makale konusunda en sagliklilarina ulasacagimdan emin olabilirsin Smile elimden geleni yaparim
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

http://hivaids.hateam.com

- Similar topics