HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.

Join the forum, it's quick and easy

HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.
HIV&AIDS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» MERHABA ARKADASLAR
yardımcı olurmusunuz? EmptyPerş. 12 Ara. - 18:58 tarafından gokyuzu

» HIV ve Enjektör ilişkisi....
yardımcı olurmusunuz? EmptyCuma 21 Tem. - 11:08 tarafından joyuex

» Tüm forumlar aktif edildi
yardımcı olurmusunuz? EmptyÇarş. 19 Nis. - 0:49 tarafından gokyuzu

» Tavsiyesine ihtiyacım var.
yardımcı olurmusunuz? EmptySalı 30 Ağus. - 14:09 tarafından szr

» Uzun oldu ama fikirlerinizi bekliyorum
yardımcı olurmusunuz? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

yardımcı olurmusunuz? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

yardımcı olurmusunuz? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:23 tarafından Darindost

» trichomonas
yardımcı olurmusunuz? EmptyPaz 3 Tem. - 15:30 tarafından enesce

» hiv duo ultra hakkında bir soru
yardımcı olurmusunuz? EmptyC.tesi 2 Tem. - 20:30 tarafından tolga34

Giriş yap

Şifremi unuttum

YARARLI LINKLER
www.hpv.sitesi.ws www.stres112.com www.barsak.org
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi Ptsi 31 Tem. - 4:15 tarihinde online oldu.

yardımcı olurmusunuz?

4 posters

yardımcı olurmusunuz? Empty yardımcı olurmusunuz?

Mesaj  cem Perş. 2 Eyl. - 16:02

Merhabalar sormak istediğim birkaçşey mevcut cevaplarsanız çok sevinirim

öncelikle aids veya hiv konusunda fazla bilgim yok fakat öğrenmeye çalışıyorum araştırıyorum.

1 ay kadar önce korunmasız bir ilişkim oldu.alkollü olduğumdan dolayı hayal mayal hatırlıyorum bazı şeyleri.21.günümde hiv combi testi yaptırdım ve sonuç negatif çıktı.vücudumda birçok belirti var ama burada tek tek yazmaktan ziyade sorularımı sormak istiyorum.
1.sorum şu olucak : cinsel beraberlik yaşadığın kimse hiv pozitif ise,ilişki sırasında sana pozitif olduğunu söylemediyse vede üstüne üstlük hiv tedavisi görüyorsa,olucağım test 6.aya kadar uzarmı ?
2.sorum : anal ilişkiye girmişsen olucağın testin zamanı 6.aya uzar diye birşey okudum.doğrumudur?

şimdiden teşekkürler...

cem
TANIDIK
TANIDIK

yardımcı olurmusunuz? Empty Geri: yardımcı olurmusunuz?

Mesaj  birbabahindi Perş. 2 Eyl. - 20:01

Hala bitmeyen 6 ay fantazisi...

WHO 3 ay diyor,,hemde zimbamwe için,biz hala 6.ayı tartışıyoruz.

birbabahindi
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  gokyuzu Cuma 3 Eyl. - 0:26

1.. zaten cinsel iliski yoluyla hiv ile enfekte olabilmen icin karsindaki kisinin mutlaka hiv pozitif olmasi gerekiyor. kisi eger hiv pozitif ise seni bir kenara koyalim kendi sagligini dusunerek mutlaka korunmyi tercih eder. cunku ikinci bir kez enfekte olmak nerdeyse intihar etmek ile ayni anlama geliyor. öte yandan senin tanimladigin tarzda bir iliskide bulas söz konusu oldugunda kisinin tedavisi senin test sonuclarina etki etmez.. eger öyle olsa idi ben aspirin aldigimda cevremdeki herkeisn bas agrisi gecerdi Smile

2.. anal iliskide pencere dönemi uzamaz. aksine kisalmasi bile söz konusu olabilir teorik olarak.. bunlar cok sacma söylemler her karsilastigin yaziyi okumak zorunda degilsin. daha dikkatli ve secici olman gerekiyor..
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

http://hivaids.hateam.com

Mesaj  cem Cuma 3 Eyl. - 10:27

cevaplarınız için teşekkür ederim.forumu elimden geldiğince takip etmeye çalışıcam.

birde şunu sormak istiyorum.90.günü bekliycem diyorum kendi kendime ama o güne kadar dayanamayıp bir test daha yaptırıcağımı biliyorum.bugün 26.günümdeyim.sizce en makul gün olarak kaçıncı günü önerirsiniz?90 demeyin

cem
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  cem Ptsi 6 Eyl. - 22:26

hocam ordamısınız

cem
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  gokyuzu Ptsi 6 Eyl. - 22:39

45 gun den once olmani önermiyorum neden dersen 21 gunde oldugun combine teste antijen vede antikor taranmis.

burda ölcut su. kisi eger hiv ile enfekte olmus ise 21 ile 28 gun araliginda antijenler ölculebilinir en yuksek duzeye ulasir. daha sonra antikorlar antijeni baskilayacak yeterlilige ulasir ve antijeni baskilamaya baslar. antikorlar artikca antijenler ölculur seviyenin altina iner. bu durumlarda 28 ile 40 gun araligi hic bri test acisindan dogru bir dönem degildir. eger sen kayda deger ve ilk negatifini onaylayacak bir test dusunuyorsan ben 45 gunde antikor testi olmani önerebilirim.
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

Mesaj  cem Ptsi 6 Eyl. - 23:37

sağolun hocam elinize sağlık

cem
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  gokyuzu Salı 7 Eyl. - 13:58

cem zaman zaman uyariyorum bugunde senin aracilginla bunu dile getireyimki herhangi bri yanlis anlasilma söz konusu olmasin.

ben dr yada uzman degilim herhangibri saglik personeli olmadigim gibi tip egitimi almis yada bu sektorde tecrubeleri olan bir insan da degilim.. bu nedenle bana hocam diye hitap etmezsen sanirim daha iyi olacak. sonrasinda okuyan arkadaslarimiz yanlis bir izlenime kapilmasin.

ben kisisel arastirmalarimi kurumlardan uzmanlardan edindigim bilgileri burda sizlere aktarmaya calisan hiv kurumlarla iliskileri olan guncel bilgileri takip eden yani sira netteki luzumsuz yanlis bilgiler yerine size dogru olanlari anlatmaya calisan bir gönulluyum. bana abi, kardes, firat, dost, arkadas yada yoldas ne dilersen diyebilirsin. ama hoca dersen bu konuda egitim alan hizmet veren buyuklerimize uzmanlarimiza haksizlik etmis oluruz. zira benim bildiklerim yada yapmaya calistiklarim onlarin yaptiklari yaninda okyanusta kum taneciklerine benziyor. buna dikkat edersek sevinirim. birde dedigim gibi okuyan arkadaslarimizi bir yanlgidan kurtarmis oluruz. sevgilerimle
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

Mesaj  cem Çarş. 8 Eyl. - 11:36

tamam abi Smile

cem
TANIDIK
TANIDIK

yardımcı olurmusunuz? Empty slm abi

Mesaj  mustafa adalı Çarş. 8 Eyl. - 22:56

evet abi gönüllüsün ama bu konuda o kadar bilgi sahibisinki çogu hoca ya doktora taş çıkarıyosun emin ol

mustafa adalı
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  gokyuzu Çarş. 8 Eyl. - 23:52

aslinda hiv pek cok hastaliga göre cok daha basit vede kolay algilanilan bir konu ama isin icine stres ve korku girince okuduklarimizi yanlis yorumluyor yada nette guncelligini yitirmis yazilmak icin yazilmis cok fazla yabanci kelime iceren yazilarla karsilasinca kafalar karisiyor..

bazi hastaliklar vardi her hasta farkli reaksiyonlar verir yada farkli organ tutulumlariyla birlikte farkli belirtiler verip teshisi yada tedaviyi zorlastirabilir.. ama hiv de bu cok farkli tek hedef vardir oda bagisiklik sistemidir ve varligini surdurebilmesi icin mutlaka cogalmasi beraberindede reaksiyon yaratmasi gerekir.

bazi arkadaslarmiz gecmiste sordu halada soruyorlar gelecektede soracaklar ya ben reaksiyon vermiyorsam ? o zaman bundan su sonuc cikar. o arkadasimizin hiv ile enfekte olmasi sadece sonu hizlandirir cunku hiv e reaksiyon vermeyen bagisiklik yaniti olusturmayan bir bunye zaten iflas etmistir. bu durumlarda basit bir gripte hiv kadar tehlikelidir. cunku temel kural ortalama bir insan sagligina sahip her bunye herhangi bir hastalikla enfekte oldugunda hastalik etkenine karsi mutlaka bir yanit vermek zorundadir...

bu birazda suna benziyor sen taksim meydanina uzaktan bakarsan kimse seni görmez ama kalabaliga karisirsan bazilariyla göz göze gelirsin.. orda ben sizin dusmaninizim diye bagirirsan herkes seni farkeder Smile ve mutlaka sana karsi bir savunma olusturur kargasa kacinilmaz olur.. o kargasayi polisler farketmese bile mobesa dan kacmaz benden demesi..

yani anlayacagin mustafa hiv her haliyle mantikli dusunuldugunde basitlesen ürkütücü olmaktan cikan bir konu... hiv elbette her hastalik kadar insanin karsilasmak istemedigi bir durum ama emin ol cok fazla abartiyoruz onu... gecmiste bende sizler gibi dusunuyordum ama simdi bana sorsan hic cekinmeden derimki stres hiv den daha tehlikeli.

gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

Mesaj  cem Salı 21 Eyl. - 19:12

abi sözünüzü dinleyerek 45 gün bekledim yarın 45.gün olucak.ilk testimde endişeliydim ama zaman ilerledikçe insanın endişesi daha çok artıyor ve test olma korkusuda aynı oranda tavan yapıyor.hele birde şu sayamadığım kadar döküntüler ile yutkunma güçlüğüm olmasa belki biraz daha rahat olabilirdim ilk testime giderkenki gibi.umarım yarın gidebilirim pale

cem
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  gokyuzu Salı 21 Eyl. - 22:49

21 gunde negatifin var. 21 gunde edindigin bir test tecruben var vede 45 gunluk arastirmalarin. herkesten daha rahat gitmen gerekiyor bence teste.. oraya giderken ya pozitif cikarsa diye gitme 21 gunde aldigim negatifimi dogrulatacagim diye git.. o zaman hersey cok daha kolay olacak.. sende benim kadar biliyorsunki sonuc yine negatif gelecek.
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

Mesaj  cem Perş. 23 Eyl. - 15:13

zamanını ayırıp cevap verdiğin için sağol abi.bu sabah sonucumu aldım negatif

cem
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  gokyuzu Perş. 23 Eyl. - 21:09

senin adina cok sevindim. dilerim bir an önce huzurlu gunlerine geri dönersin
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

Mesaj  cem Perş. 23 Eyl. - 21:23

tekrar teşekkür ederim abi Smile

cem
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  cem Perş. 14 Ekim - 2:55

abi selamlar tekrar.21 ve 45 de negatifim vardı.şuan 60 küsur günümdeyim.45 den sonra 5 10 gün kadar rahattım ama son zamanlarda git gide daha sık aklıma geliyor yaşadıklarım.bana 90 dan daha önce,araştırmaların sonucunda konuyu tamamen kapatabiliceğim kaçıncı günü tavsiye edersin?70 ile 90 arası?yada illa 90 mı?

cem
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  gokyuzu Perş. 14 Ekim - 3:54

cem hangi donemde test olursan ol artik sonuc degismez negatif sin öylede kalacaksin . bunlari 21 ve 45 oldugun testleri baz alarak soyluyorum. ama ortada bri diger gercek varki oda bilim Smile o bilimde diyorki cem 90 gunde test olup konuyu kapat. simdi ben sana 90 gunde test olma desem bile ise yaramaz cem cunku bugune dek sende kendini 90 gune endeksledin. git yetmis gunde ol konuyu kapat dese bile biri sen doksan gunde test olmadigin surece acabalar hic bitmez Smile hic endise etmeden biraz daha sabretmeni oneriyorum. 90 gun sart
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

Mesaj  cem Perş. 14 Ekim - 20:33

tamam abi sözünü dinleyip biraz daha sabredicem.teşekkür ederim.

cem
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  cem Perş. 28 Ekim - 9:24

abi kurgusal birşey oluşturdum dün ve paylaşayım dedim burada Smile

sende dahil çoğu kimse bilimsel kuruluşlar şu bu vs vs.. herkes dahil olaraktan;6.ayda son testi olmak eskide kaldı diyor.eskiden son testinizi 6.ayda olmak gerekiyordu.şimdi ise 3 ay yeterli deniyor.
eskiden test uygulamaları nasıldı bilmiyorum ama varsayımsal olarak diyelimki eskidende iki tane test yapılıyordu.3 ay yerine 6 ayda son test olunduğuna göre ozaman 21 ile 28 gün aralığındaki test ise (şayet varsa böyle bir test eskiden) 42 ile 56 gün aralığında öneriliyordu diyelim.bu eski zaman olsun.
yaşadığımız zamanda ise 21-28 aralığı ve son test 90.
ozaman şöyle bir sonuç çıkarıyorum ben : test sürelerinin kısalması birtek gerçek nedene ve birtek saçma nedene bağlı olabilir.bunlar : 1.testlerin kalitesinin artması 2.vücudun testlere uyması.ikinci seçenek saçma olsada başka seçenek yok yazıcak.vücudun testlere uyması imkansız olduğuna göre geriye sadece testlerin kalitesinin artması kalıyor.
birde yakın geleceği düşünelim.testler dahada geliştirilyor diyelim.21 28 gün aralığı 10 ile 14 gün arasına düşüyor,son test ise 45 e düşüyor diyelim.
saçmada olsa bu yazdığım son testi 6.ayda olurken insanlar,zaten 90 günde herşey insanın vücudunda olup bitmişti ve hiv neg veya poz belliydi ama daha iyi testler ortaya çıkmamıştı ve insan vücudunda hivi saptayabilme şansı ancak 6.ay da mümkündü.

yakın gelecekte belkide bu bildiğimiz 21 28 de antijenin en yüksek değerlerde olması sonra antikorun artması ve sonrasında 90.gündeki son test,hepsine yanlış biliyormuşuz diycez.

nasıl senaryo.iş çıkarmı bundan Smile

cem
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  gokyuzu Perş. 28 Ekim - 19:25

Smile aids vakalari ilk görulmeye baslandiginda dr lar hic bir sekilde tani koyamadiklari gibi hastalari tedavi edebilme cabalarida bir ise yaramiyordu. sonraki dönemlerde tum bu saglik sorunlarina neden olan hiv virüsü tespit edilerek tedavi yöntemleri gelsitirilmeye calisildi. cok yol katedilmis olsada daha katedilecek cok yol oldugundan eminim. iste bu surecte virusun varligini kanitlamak icin birinci jenarasyon diye tabir ettigimiz testler uygulamaya kondu. bu testler gunumuzdeki testler kadar hassas olmaidgi gibi uzmanlar henuz hiv i yeni kesfettiklerinden dolayi alti aylik bir pencere dönemini ön göruyorlardi. o gunden bugune dek elisa yontemi ile yapilan testler iki uc derken dörduncu jenarasyona ulasti ve bunlar disindada pek cok test yontemi kesfedildi. ama hic biri elisa yontemi ile yapilan testlerin yerini almadi alacagada benzemiyor. besinci yada on besinci jenarasyon testler gelirmi bilmiyorum ama emin oldugum artik hiv eskisi kadar gizemli degil bilim dunyasi artik hivi cok iyi taniyor.. artik benim ve insanligin bu konudaki en buyuk beklentisi kesin ve kalici tedavi yöntemlerinin gelistirilmesinden yana. dilerim o gunler cok uzak degildir Smile
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

Mesaj  cem Cuma 12 Kas. - 14:59

tekrar selamlar.90 gün testimi geçen hafta oldum ve negatif geldi.bayram dolayısıyla yoğun olduğumdan burada paylaşamadım hemen.Gökyüzü sana çok teşekkür ederim.son testime diğer testlerde olduğu gibi stres ve sıkıntılı bir şekilde değilde daha rahat bir şekilde gitmişsem senin bunda ''BÜYÜK'' bir payın var.yazdıklarınla cesaret veriyorsun.ellerine sağlık.fırsat buldukça yazıcam.şimdiden hayırlı bayramlar herkese...
hiv-aids faslını kapatıyorum flower

cem
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  gokyuzu Cuma 12 Kas. - 22:13

güzel haberlerine vede sevincine tanik olmak beni oldukca mutlu etti.. dilerim tum arkadaslarimizda bir an önce senin yasadigin huzur ve mutlulugu bulur tum bu korkularin uzaginda guzel yarinlari kucaklarlar. her gunun bayram olsun Smile
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

- Similar topics