HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.

Join the forum, it's quick and easy

HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.
HIV&AIDS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» MERHABA ARKADASLAR
Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? EmptyPerş. 12 Ara. - 18:58 tarafından gokyuzu

» HIV ve Enjektör ilişkisi....
Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? EmptyCuma 21 Tem. - 11:08 tarafından joyuex

» Tüm forumlar aktif edildi
Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? EmptyÇarş. 19 Nis. - 0:49 tarafından gokyuzu

» Tavsiyesine ihtiyacım var.
Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? EmptySalı 30 Ağus. - 14:09 tarafından szr

» Uzun oldu ama fikirlerinizi bekliyorum
Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:23 tarafından Darindost

» trichomonas
Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? EmptyPaz 3 Tem. - 15:30 tarafından enesce

» hiv duo ultra hakkında bir soru
Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? EmptyC.tesi 2 Tem. - 20:30 tarafından tolga34

Giriş yap

Şifremi unuttum

YARARLI LINKLER
www.hpv.sitesi.ws www.stres112.com www.barsak.org
Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi Ptsi 31 Tem. - 4:15 tarihinde online oldu.

Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın?

5 posters

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? Empty Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın?

Mesaj  terazi123 Cuma 25 Mart - 14:28

Kardeşim 44. gün hiv duo ultranın teyidine gerek var mı? Türk doktorlar evet diyor freedomhealth deki doktorlar sonuç kesindir teyit ettirmeye gerek yok diyor.

terazi123
TANIDIK
TANIDIK

Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? Empty Geri: Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın?

Mesaj  Misafir Cuma 25 Mart - 14:55

Tetazı belirti yaadın mi abi ha bu arada senin sonuçlar değişmez gerekyok

Misafir
Misafir

Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın? Empty Geri: Mehmet123 zahmet olmaz ise bir bakar mısın?

Mesaj  terazi123 Cuma 25 Mart - 15:03

Fobik demiş ki:Tetazı belirti yaadın mi abi ha bu arada senin sonuçlar değişmez gerekyok
Hiçbir belirti yaşamadım

terazi123
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  mehmet123 Cuma 25 Mart - 15:03

terazi123 demiş ki:Kardeşim 44. gün hiv duo ultranın teyidine gerek var mı? Türk doktorlar evet diyor freedomhealth deki doktorlar sonuç kesindir teyit ettirmeye gerek yok diyor.

türk doktorlar gerçektende kulaktan dolma bilgileri yansitiyor.. Çünkü üşenipte araştırma yapmamis.. Benim anlamadigim bu doktorlar kim bilir Shocked ne zaman mezun olmusturlar ama hiç kendilerini yenilemiyor mu? Sad 44.günde alınan hıv duo ultranın sonucu değişmez en erken tespit yapan testtir antikor bulamasa bile antijen mutlaka yakalıyor artık test olma Diger cinsel yolla bulasan hastalik testleri ve HPV testinizide olmanizi tavsiye ederim...

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

Mesaj  terazi123 Cuma 25 Mart - 15:05

mehmet123 demiş ki:
terazi123 demiş ki:Kardeşim 44. gün hiv duo ultranın teyidine gerek var mı? Türk doktorlar evet diyor freedomhealth deki doktorlar sonuç kesindir teyit ettirmeye gerek yok diyor.

türk doktorlar  gerçektende  kulaktan dolma bilgileri yansitiyor.. Çünkü üşenipte araştırma yapmamis.. Benim anlamadigim bu doktorlar kim bilir Shocked  ne zaman mezun olmusturlar ama hiç kendilerini yenilemiyor mu? Sad  44.günde alınan hıv duo ultranın sonucu değişmez en erken tespit yapan testtir antikor bulamasa bile antijen mutlaka yakalıyor artık test olma Diger cinsel yolla bulasan hastalik testleri ve HPV testinizide olmanizi tavsiye ederim...
Eyvallah kardeşim sağolasın. Bir de geçen gün Hiv1/2 değerin 0.00 olamaz demiştin bir üyeye. Bu bilgiye nasıl ulaştın? gerekçesi nedir? Zira dediğin doğu çıktı. Çünkü kullanıcı yanlışlıkla antijen değerini yazmıştı antikor değeri yerine

terazi123
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  terazi123 Cuma 25 Mart - 15:08

terazi123 demiş ki:
mehmet123 demiş ki:

türk doktorlar  gerçektende  kulaktan dolma bilgileri yansitiyor.. Çünkü üşenipte araştırma yapmamis.. Benim anlamadigim bu doktorlar kim bilir Shocked  ne zaman mezun olmusturlar ama hiç kendilerini yenilemiyor mu? Sad  44.günde alınan hıv duo ultranın sonucu değişmez en erken tespit yapan testtir antikor bulamasa bile antijen mutlaka yakalıyor artık test olma Diger cinsel yolla bulasan hastalik testleri ve HPV testinizide olmanizi tavsiye ederim...
Eyvallah kardeşim sağolasın. Bir de geçen gün Hiv1/2 değerin 0.00 olamaz demiştin bir üyeye. Bu bilgiye nasıl ulaştın? gerekçesi nedir? Zira dediğin doğu çıktı. Çünkü kullanıcı yanlışlıkla antijen değerini yazmıştı antikor değeri yerine
Bir sorum daha olacak: Hepatit C cinsel yolla bulaşması zordur diye okumuştum Daha ziyade kan nakilleri ve organ nakillerinde olur diye yazıyordu. Aslı var mıdır bu bilginin? Bir de Hiv ile Hepatit C bulaşı aynı anda olduğunda Heptatit C virsü Hiv virsününe ilişkin antikor oluşumunu etkiler mi? Yani 44. günde Hepatit C virüsüne sahipsem bu durum 44. gün testi sonucunu etkiler ve yalancı negatiflik çıkarabilir mi?

terazi123
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  mehmet123 Cuma 25 Mart - 15:12

BUDA TÜRK DOKTORLARIN CEVABI :......

Soru:Test olmak istiyorum.Neden En erken Hiv Duo Ultra testi yaptırmalıyım?
Cevap:
Vidas Hiv Duo Ultra'nın erken tanıda kullanılmasının nedeni diğer combo testlerden daha hassas olması ve ölçüm aralığının kat kat fazla olmasıdır.Bu yüzden vidas hiv duo ultra 14 gün sonrasında yapılabilir ve diğer combolar 21 gün sonrasında yapılabilir.Vidas hiv duo ultra 3 pg/mLde p24 saptarken ona en yakın combo test 44 pg/mLde p24 ölçebiliyor ve bu da açıkça vidas hiv duo ultra güvenilirliğini ve hassasiyetini göstermektedir.
Kaynak: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC140346/table/t1/
Net bir şekilde Hayır.Sadece çok uzun süre ve yüksek dozajda kortizon kullanımı testleri etkileyebilir ve o da sadece antikor bakan testlerdir(bu testler içinde son süre 6 ay ve bir yılı aşkın süre kullanımlarda bile 20.000/1 etkilediği söylenmektedir).Duo Ultra test yöntemi antijen tespitine de dayalı olduğu için etkilemesi söz konusu dahi değildir.
Güvenebilirsiniz.16.-18.-22. gün hiç farketmez.Önemli olan 14. günden sonra test olmuş olmanızdır.Duo test yöntemi hem antijen hem antikor ayrı ayrı tarayan ve çift sonuç veren tek test yöntemidir.Özgüvenilirliği %99.88'dir.Alacağınız negatif sonuca güvenebilirsiniz.
Yapılan araştırmalar neticesinde 4.nesil Vidas duo ultra testi 12.8 gün sonra bile hiv virüsünü tespit etmiş bir testtir.Erken tanı yöntemidir.P24 Antijen ve Hıv 1-2 antikorlarının aynı test içinde çalışıldığı hiv testi yöntemidir.Hiv virüsü tespitinde en yeni nesil hiv testleri olan 4.jenerasyon testler antijen ve antikor tespitinde erken tanı yönteminde uluslararası kabul görmüştür.Hiv virüsünün vücuda alımından yaklaşık 14 gün sonra p24 antijenemi dönemi başlar ve birkaç hafta sürer.1-3 ay içinde zarf gp4,gp120 ve çekirdek p24 antijenine karşı IgM ve IgG antikorları sentezlenmeye başlar.Antikorların oluşması için geçen pencere döneminde p24 antijeninin saptanması önemlidir.4. Jenerasyon hiv testi combo p24 antijenini ve Hıv 1-2 ye karşı oluşan antikorları saptayan test yöntemidir.

Soru:Bu testle ilgili ülkemizdeki ve uluslararası kaynaklardaki bilgilere nasıl ulaşabilirim?
Cevap: 1.Journal of Clinical Microbiology tarafından yapılan araştırmada Hiv Duo Ultra testin güvenilirliğinin ve diğer combo testlerden daha erken hiv virüsünü tespiti ettiğinin şeması

Kaynak : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9665998

2. 4. Nesil Combo test araştırması

KAYNAK : http://www.aidsmap.com/Accuracy/page/1323356/

3.Hacettepe Üniversitesi hiv/aids tedavi ve araştırma merkezi

KAYNAK: http://www.hatam.hacettepe.edu.tr/hatam032.shtml

Cevap:
1. Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü(istanbul’da Kızılay’dan alınan kanla HIV kapan 3 kişiden ikisinin ölmesi üzerine) :“Kan kontrol edilmek üzere 3’e ayrılır. Belirli sürelerde saklanabilen kan örneklerinde bu süre plazmada 2 yıl, eritrositte 42 gün, trombositte ise 5 gündür. 5 günlük olanlarda sıkıntı yaşanır. Çünkü HIV vücuda girdikten sonra hemen çoğalmak için hücreye girer. Bu kuluçka dönemi 13 gündür ve kan, test edilse bile HIV’in varlığı tespit edilemez” dedi.

2. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar(İstanbul’da Kızılay’dan alınan kanla HIV kapan 3 kişiden ikisinin ölmesi üzerine) :" bağışçının kanındaki HIV’in 13 günlük pencere, yani kuluçka döneminde olduğu için fark edilemediğini belirtti ve "Bulaşmada hiçbir eksiğimiz söz konusu değildir" dedi.

3. Doç. Dr. Aynur Topkaya :“Virüs vücuda girdikten sonra DNA’sını hücrenin DNA’sına yapıştırıyor. Virüsün kendini tespit ettirecek kadar çoğalması için geçmesi gereken süre bu en hassas yöntemde bile dünya literatüründe 10 gündür. Ancak bu yöntem daha çok hastalanmış kişiler üzerinde uygulanır” bilgisini verdi.

Soru: Uzmanların 14. günden sonra test yaptırmış kişilere verdikleri cevaplardan örnekler paylaşabilir misiniz?

Cevap:
1.Soru: supheli iliskiden 23 gun sonra elfa yontemiyle 4. Jenerasyon hiv duo vidas calisilmis ,sonucum su sekilde; HIV p24 antijen: NEGATIF 0.00 - HIV 1/2 antikor: NEGATIF 0.04.yani hem antijen hem antikor ayri ayri bakildi.simdi sorum su; 14. Gun sonrasi guvenilirligi %99.88 ve dunyada bu testten negatif alip pozitiflesen vaka yok.gorustugum mikrobiyoloji uzmanlari artik baska teste gerek olmadigini ve sonucun degismeyecegini soylediler,cunku 4. Jenerasyon bu test p24 viral proteni inceledigi icin mutlaka yakalar görüşündeler.fikrinizi ogrenmek istiyorum

Cevaplayan Kişi: Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL
(İzmir Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji)
Kimdir: 1974 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.1980 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Mikrobiyoloji ihtisasımı tamamladı.1981 yılında Ege Üniversitesi Parazitoloji Kürsüsünde yüksek ihtisasa başladı.

(2014-01-21 09:18:53 tarihinde cevaplanmıştır)
1.Cevap: Meslektaşlarımın görüşüne katılıyorum. İçiniz rahat etsin.

2.Soru:Yaşadığım şüpheli ilişkiden 17 gün sonra Hiv duo ultra testi oldum.hala şüphem var.bu değerler yükselebilirmi yada değerlerin bi anlamı varmı.akut belirtilerden herhangi bişey gözlemliyemedim.test yaptırdıgım labarotuar başka teste gerek yok dedi.
Cevaplayan Kişi :Uzm. Dr. Cengiz GÜNEY
Kimdir: Uzman Dr Cengiz Güney 14/2/1944 yılında Adanada doğdu. Ilk,orta ve lise tahsilini İstanbul da yaptı. Ankara üniversitesini 1968 yılında bitirdikten sonra-Bristol ve Liverpool Üniversitelerinde Mikrobiyoloji-Bulaşıcı hastalıklar üzerine eğitim aldı.İstanbul Gata İhtisas Hastanesinde askerliğini, yedek subay olarak yaptı. İÜ Tıp fakültesinde bir yıl Alerji,Okmeydanı ihtisas hastanesinde’deRadyosyon eğitimi aldı. Türkiyede , Sigorta ve Sağlık bakanlığı hastanelerinde uzman hekim olarak çalıştı.Marmara Üniversitesi 2’inci eğitiminde Fizyoloji.Haliç üniversitesi BESYO ‘da Ergojenik yardım ve egzersiz biyokimyası dersleri için öğretim görevlisi olarak bulundu.Yurt dışında ASMA(Amerika), Avrupada ( ECMİD )‘de davetli olarak yurt içi ve dışı yayınları oldu.Evli,iki kız babası,bir torun dedesi ve KLİMİK derneği üyesidir.

( 09/10/2012 tarihinde cevaplanmıştır.)

2.Cevap: P24 erken HIV tanı antijen testi ve diğer testlerin sonuçları sizin sağlıklı olduğunuzu gösterir.Gerçekten başka teste gerek yok.Test zamanlama tarihiniz doğru.Bu değerler yükselmez.Bundan sonra sağlıklı olmanın tadını yaşayın.Tüm kuşkulardan kurtulun,derslerinize odaklanın.Başarılar.

Soru: Hiv duo Ultra testine nasıl ulaşabilirim ve fiyatları nedir?
Cevap: Bulunduğunuz ildeki laboratuvarları arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cevap: Elfa yöntem adıdır,bunun bir önemi yok.Önemli olan sonuç kağıdınızda hem antijen hem antikor sonuçlarının ayrı ayrı bulunmasıdır.Eğer tek sonuç varsa testiniz hiv duo ultra değildir.Çift sonuç mevcutsa bu hiv duo ultra vidas yöntemidir.

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

Mesaj  terazi123 Cuma 25 Mart - 15:17

mehmet123 demiş ki:

BUDA TÜRK DOKTORLARIN CEVABI :......

Soru:Test olmak istiyorum.Neden En erken Hiv Duo Ultra testi yaptırmalıyım?
Cevap:
Vidas Hiv Duo Ultra'nın erken tanıda kullanılmasının nedeni diğer combo testlerden daha hassas olması ve ölçüm aralığının kat kat fazla olmasıdır.Bu yüzden vidas hiv duo ultra 14 gün sonrasında yapılabilir ve diğer combolar 21 gün sonrasında yapılabilir.Vidas hiv duo ultra 3 pg/mLde p24 saptarken ona en yakın combo test 44 pg/mLde p24 ölçebiliyor ve bu da açıkça vidas hiv duo ultra güvenilirliğini ve hassasiyetini göstermektedir.
Kaynak: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC140346/table/t1/
Net bir şekilde Hayır.Sadece çok uzun süre ve yüksek dozajda kortizon kullanımı testleri etkileyebilir ve o da sadece antikor bakan testlerdir(bu testler içinde son süre 6 ay ve bir yılı aşkın süre kullanımlarda bile 20.000/1 etkilediği söylenmektedir).Duo Ultra test yöntemi antijen tespitine de dayalı olduğu için etkilemesi söz konusu dahi değildir.
Güvenebilirsiniz.16.-18.-22. gün hiç farketmez.Önemli olan 14. günden sonra test olmuş olmanızdır.Duo test yöntemi hem antijen hem antikor ayrı ayrı tarayan ve çift sonuç veren tek test yöntemidir.Özgüvenilirliği %99.88'dir.Alacağınız negatif sonuca güvenebilirsiniz.
Yapılan araştırmalar neticesinde 4.nesil Vidas duo ultra testi 12.8 gün sonra bile hiv virüsünü tespit etmiş bir testtir.Erken tanı yöntemidir.P24 Antijen ve Hıv 1-2 antikorlarının aynı test içinde çalışıldığı hiv testi yöntemidir.Hiv virüsü tespitinde en yeni nesil hiv testleri olan 4.jenerasyon testler antijen ve antikor tespitinde erken tanı yönteminde uluslararası kabul görmüştür.Hiv virüsünün vücuda alımından yaklaşık 14 gün sonra p24 antijenemi dönemi başlar ve birkaç hafta sürer.1-3 ay içinde zarf gp4,gp120 ve çekirdek p24 antijenine karşı IgM ve IgG antikorları sentezlenmeye başlar.Antikorların oluşması için geçen pencere döneminde p24 antijeninin saptanması önemlidir.4. Jenerasyon hiv testi combo p24 antijenini ve Hıv 1-2 ye karşı oluşan antikorları saptayan test yöntemidir.

Soru:Bu testle ilgili ülkemizdeki ve uluslararası kaynaklardaki bilgilere nasıl ulaşabilirim?
Cevap: 1.Journal of Clinical Microbiology tarafından yapılan araştırmada Hiv Duo Ultra testin güvenilirliğinin ve diğer combo testlerden daha erken hiv virüsünü tespiti ettiğinin şeması

Kaynak : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9665998

2. 4. Nesil Combo test araştırması

KAYNAK : http://www.aidsmap.com/Accuracy/page/1323356/

3.Hacettepe Üniversitesi hiv/aids tedavi ve araştırma merkezi

KAYNAK: http://www.hatam.hacettepe.edu.tr/hatam032.shtml

Cevap:
1. Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü(istanbul’da Kızılay’dan alınan kanla HIV kapan 3 kişiden ikisinin ölmesi üzerine) :“Kan kontrol edilmek üzere 3’e ayrılır. Belirli sürelerde saklanabilen kan örneklerinde bu süre plazmada 2 yıl, eritrositte 42 gün, trombositte ise 5 gündür. 5 günlük olanlarda sıkıntı yaşanır. Çünkü HIV vücuda girdikten sonra hemen çoğalmak için hücreye girer. Bu kuluçka dönemi 13 gündür ve kan, test edilse bile HIV’in varlığı tespit edilemez” dedi.

2. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar(İstanbul’da Kızılay’dan alınan kanla HIV kapan 3 kişiden ikisinin ölmesi üzerine) :" bağışçının kanındaki HIV’in 13 günlük pencere, yani kuluçka döneminde olduğu için fark edilemediğini belirtti ve "Bulaşmada hiçbir eksiğimiz söz konusu değildir" dedi.

3. Doç. Dr. Aynur Topkaya :“Virüs vücuda girdikten sonra DNA’sını hücrenin DNA’sına yapıştırıyor. Virüsün kendini tespit ettirecek kadar çoğalması için geçmesi gereken süre bu en hassas yöntemde bile dünya literatüründe 10 gündür. Ancak bu yöntem daha çok hastalanmış kişiler üzerinde uygulanır” bilgisini verdi.

Soru: Uzmanların 14. günden sonra test yaptırmış kişilere verdikleri cevaplardan örnekler paylaşabilir misiniz?

Cevap:
1.Soru: supheli iliskiden 23 gun sonra elfa yontemiyle 4. Jenerasyon hiv duo vidas calisilmis ,sonucum su sekilde; HIV p24 antijen: NEGATIF 0.00 - HIV 1/2 antikor: NEGATIF 0.04.yani hem antijen hem antikor ayri ayri bakildi.simdi sorum su; 14. Gun sonrasi guvenilirligi %99.88 ve dunyada bu testten negatif alip pozitiflesen vaka yok.gorustugum mikrobiyoloji uzmanlari artik baska teste gerek olmadigini ve sonucun degismeyecegini soylediler,cunku 4. Jenerasyon bu test p24 viral proteni inceledigi icin mutlaka yakalar görüşündeler.fikrinizi ogrenmek istiyorum

Cevaplayan Kişi: Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL
(İzmir Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji)
Kimdir: 1974 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.1980 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Mikrobiyoloji ihtisasımı tamamladı.1981 yılında Ege Üniversitesi Parazitoloji Kürsüsünde yüksek ihtisasa başladı.

(2014-01-21 09:18:53 tarihinde cevaplanmıştır)
1.Cevap: Meslektaşlarımın görüşüne katılıyorum. İçiniz rahat etsin.

2.Soru:Yaşadığım şüpheli ilişkiden 17 gün sonra Hiv duo ultra testi oldum.hala şüphem var.bu değerler yükselebilirmi yada değerlerin bi anlamı varmı.akut belirtilerden herhangi bişey gözlemliyemedim.test yaptırdıgım labarotuar başka teste gerek yok dedi.
Cevaplayan Kişi :Uzm. Dr. Cengiz GÜNEY
Kimdir: Uzman Dr Cengiz Güney 14/2/1944 yılında Adanada doğdu. Ilk,orta ve lise tahsilini İstanbul da yaptı. Ankara üniversitesini 1968 yılında bitirdikten sonra-Bristol ve Liverpool Üniversitelerinde Mikrobiyoloji-Bulaşıcı hastalıklar üzerine eğitim aldı.İstanbul Gata İhtisas Hastanesinde askerliğini, yedek subay olarak yaptı. İÜ Tıp fakültesinde bir yıl Alerji,Okmeydanı ihtisas hastanesinde’deRadyosyon eğitimi aldı. Türkiyede , Sigorta ve Sağlık bakanlığı hastanelerinde uzman hekim olarak çalıştı.Marmara Üniversitesi 2’inci eğitiminde Fizyoloji.Haliç üniversitesi BESYO ‘da Ergojenik yardım ve egzersiz biyokimyası dersleri için öğretim görevlisi olarak bulundu.Yurt dışında ASMA(Amerika), Avrupada ( ECMİD )‘de davetli olarak yurt içi ve dışı yayınları oldu.Evli,iki kız babası,bir torun dedesi ve KLİMİK derneği üyesidir.

( 09/10/2012 tarihinde cevaplanmıştır.)

2.Cevap: P24 erken HIV tanı antijen testi ve diğer testlerin sonuçları sizin sağlıklı olduğunuzu gösterir.Gerçekten başka teste gerek yok.Test zamanlama tarihiniz doğru.Bu değerler yükselmez.Bundan sonra sağlıklı olmanın tadını yaşayın.Tüm kuşkulardan kurtulun,derslerinize odaklanın.Başarılar.

Soru: Hiv duo Ultra testine nasıl ulaşabilirim ve fiyatları nedir?
Cevap: Bulunduğunuz ildeki laboratuvarları arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cevap: Elfa yöntem adıdır,bunun bir önemi yok.Önemli olan sonuç kağıdınızda hem antijen hem antikor sonuçlarının ayrı ayrı bulunmasıdır.Eğer tek sonuç varsa testiniz hiv duo ultra değildir.Çift sonuç mevcutsa bu hiv duo ultra vidas yöntemidir.

Eyvallah kardeşim sağolasın. Bir de geçen gün Hiv1/2 değerin 0.00 olamaz demiştin bir üyeye. Bu bilgiye nasıl ulaştın? gerekçesi nedir? Zira dediğin doğu çıktı. Çünkü kullanıcı yanlışlıkla antijen değerini yazmıştı antikor değeri yerine.
Bir sorum daha olacak: Hepatit C cinsel yolla bulaşması zordur diye okumuştum Daha ziyade kan nakilleri ve organ nakillerinde olur diye yazıyordu. Aslı var mıdır bu bilginin? Bir de Hiv ile Hepatit C bulaşı aynı anda olduğunda Heptatit C virsü Hiv virsününe ilişkin antikor oluşumunu etkiler mi? Yani 44. günde Hepatit C virüsüne sahipsem bu durum 44. gün testi sonucunu etkiler ve yalancı negatiflik çıkarabilir mi?

terazi123
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  mehmet123 Cuma 25 Mart - 15:38

Hepatit c de hiv gibi bir virüstür
Hep c korunmasız ilişki ve kan yoluyla özellikle ortak enjektör kullanımı veya dövme ile bulaşır Hepatit c cinsel yolla bulasir...
Evet zor bulasir ama bulasabilir bu yuzden testini ol..
hepatıt c cınsel yolla fazla bulasan bı hastalık degıl..tabıkı hıv daha kolay ve hızlı bulasır..yalnız hep. c kan temasında bazılarına göre hıv'den 100 kat daha fazla bulaşıcıdır

diğer soruna gelirsek:
Herbulaşıcı hastalığın ayrı antikoru vardır.Vucut herhangi yabancı birşeyle karşılaştıgı zaman onunla mücadele etmek için savaş açar ve antikor üretir, hiv testlerinde de hiv virüsünün antijen ve antikoruna bakılır, sen hepatit olduysan eğer vucut hepatit için antikor üretir .Ve bu durum senin yaptıracağın hiv testini etkilemez yalancı negatiflik diye bir şey yoktur

sonuçlardaki değerlere gelirsek onlar kalibrasyon değerleridir cihaz fotometrik olduğu için serum ile temasta mutlaka sayısal bir değer vermesi gerekir anti hiv'de 0.00 verirse hatalı okumadır p24 antijeninde çok hassas olduğu için özellikle vidas cihazında 0.00 okuma ihmal edilebilir çünkü katof değeri çok düşüktür antijende fotometrik titreşim zordur bazen 0.00 üstü verebilir

görüşmek dileğiyle Smile Smile Smile Smile Smile

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

Mesaj  terazi123 Cuma 25 Mart - 15:44

mehmet123 demiş ki:Hepatit c de hiv gibi bir virüstür
Hep c korunmasız ilişki ve kan yoluyla özellikle ortak enjektör kullanımı veya dövme ile bulaşır Hepatit c cinsel yolla bulasir...
hepatıt c  cınsel yolla fazla bulasan bı hastalık degıl..tabıkı hıv daha kolay ve hızlı bulasır..yalnız hep. c kan temasında bazılarına göre hıv'den 100 kat daha fazla bulaşıcıdır

diğer soruna gelirsek:
Herbulaşıcı hastalığın ayrı antikoru vardır.Vucut herhangi yabancı birşeyle  karşılaştıgı  zaman  onunla  mücadele  etmek için  savaş  açar  ve   antikor üretir, hiv testlerinde  de  hiv virüsünün antijen  ve   antikoruna  bakılır, sen hepatit olduysan  eğer  vucut  hepatit için  antikor üretir .Ve bu durum  senin yaptıracağın hiv testini etkilemez  yalancı negatiflik diye bir şey yoktur

sonuçlardaki değerlere gelirsek onlar  kalibrasyon değerleridir cihaz fotometrik olduğu için serum ile temasta mutlaka sayısal bir değer vermesi gerekir anti hiv'de 0.00 verirse hatalı okumadır p24 antijeninde çok hassas olduğu için özellikle vidas cihazında 0.00 okuma ihmal edilebilir çünkü katof değeri çok düşüktür antijende fotometrik titreşim zordur bazen 0.00 üstü verebilir

görüşmek dileğiyle  Smile  Smile  Smile  Smile  Smile
Dolayısıyla Hiv için alınan sonuç, Hepatati C varsa bile, Hiv için kesindir diyorsun değil mi?

terazi123
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  mehmet123 Cuma 25 Mart - 15:48

terazi123 demiş ki:
mehmet123 demiş ki:Hepatit c de hiv gibi bir virüstür
hepatıt c  cınsel yolla fazla bulasan bı hastalık degıl..tabıkı hıv daha kolay ve hızlı bulasır..yalnız hep. c kan temasında bazılarına göre hıv'den 100 kat daha fazla bulaşıcıdır

diğer soruna gelirsek:
Herbulaşıcı hastalığın ayrı antikoru vardır.Vucut herhangi yabancı birşeyle  karşılaştıgı  zaman  onunla  mücadele  etmek için  savaş  açar  ve   antikor üretir, hiv testlerinde  de  hiv virüsünün antijen  ve   antikoruna  bakılır, sen hepatit olduysan  eğer  vucut  hepatit için  antikor üretir .Ve bu durum  senin yaptıracağın hiv testini etkilemez  yalancı negatiflik diye bir şey yoktur

sonuçlardaki değerlere gelirsek onlar  kalibrasyon değerleridir cihaz fotometrik olduğu için serum ile temasta mutlaka sayısal bir değer vermesi gerekir anti hiv'de 0.00 verirse hatalı okumadır p24 antijeninde çok hassas olduğu için özellikle vidas cihazında 0.00 okuma ihmal edilebilir çünkü katof değeri çok düşüktür antijende fotometrik titreşim zordur bazen 0.00 üstü verebilir

görüşmek dileğiyle  Smile  Smile  Smile  Smile  Smile
Dolayısıyla Hiv için alınan sonuç, Hepatati C varsa bile, Hiv için kesindir diyorsun değil mi?

elbette  çünkü antikorları farklıdır birbirlerini baskılar diye bir durum yok yalancı negatiflik vermez Smile Smile yalancı pozitiflik nadiren verir

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

Mesaj  terazi123 Cuma 25 Mart - 16:00

Eyvallah heykeli dikilessi adamsın. Sende bu bilgi bizde de bu bilgisizlik varken daha çok yollarımız kesişir. Seni yakından tanımak isterim. Meslek ne? Yaş kaç? Hangi şehir?

terazi123
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  mehmet123 Cuma 25 Mart - 16:08

makro eliza ve biyokimya cihazında biyolog yaş 30 istanbul

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

Mesaj  terazi123 Cuma 25 Mart - 16:11

Yaş 34 avukat. Yarışmacı ankara başarılar Smile)))))))))))

terazi123
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  alisoylu Cuma 25 Mart - 16:26

Mehmet peki bir soruda ben soracağım

benim iki farklı labda yaptığım testlerde orantılı antikor artışı oldu
konuştuğum lab bana tedarikcilerinin diğer lab ile aynı olduğunu tahminen aynı örnekleri kullandıklarını ve aradaki farkında kalibrasyon ayarından kaynaklandığını söylediler ve 60.gün yaptırdığım son testin değişmeyeceğini konuyu kapatarak hayatıma devam etmem gerektiğini söylediler.

A Labaratuvarı
Test 1 - 0,01 Antijen 0,08 Antikor
Test 2 - 0,01 Antijen 0,08 Antikor

İlk 2 testimde sonuç değişmiyor aynı kalıyor aralarında 10 gün fark var ilki 27 gün diğeri 37 gün

B Labaratuvarı
Test 3 0,00 Antijen 0,06 Antikor
buda 39.gün bir önceki test ile arasında 2 gün fark var ve antikor değeri 2 değer düşük

A Labaratuvarı
Test 4 0,00 Antijen 0,10 Antikor
52. gün antikor değerinde bir önceki teste göre 2 değer artış var

B Labaratuvarı
60. Gün
0,00 Antijen 0,08 Antikor

İki labdada antikorda 0,02 artış var

durumu değerlendirebilirmisin lütfen?

alisoylu
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  alisoylu Cuma 25 Mart - 16:36

yani biri 08 ile başladı diğer 06
ve ikiside toplamda aynı zaman zarfında 0,02 artış gösterdi

ilk iki testin değeri ise değişmedi iki testtede aynı sonuç

mehmet lütfen yorumla kardeşim bu konuyu kapatmıştım ama fobik kardeş sağolsun irdeleye irdeleye tekrar içime kurt düşürdü yine uyuyamaz hale geldim

alisoylu
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  Misafir Cuma 25 Mart - 17:04

Abi sen niye antıkora bakıyon sende bişey yok abi eğer sende bişey olsaydı antijen tavan yapardı sen başka bi rahatsızlık geçirdiğin için antikor degısıyı en hassas cihazda antijen testi olmuşsun daha ne ıstıyosun

Misafir
Misafir

Mesaj  mehmet123 Cuma 25 Mart - 18:13

alisoylu demiş ki:yani biri 08 ile başladı diğer 06
ve ikiside toplamda aynı zaman zarfında 0,02 artış gösterdi

ilk iki testin değeri ise değişmedi iki testtede aynı sonuç

mehmet lütfen yorumla kardeşim bu konuyu kapatmıştım ama fobik kardeş sağolsun irdeleye irdeleye tekrar içime kurt düşürdü yine uyuyamaz hale geldim

0.06 veya 0.08 çıktı ama bu değerlerin önemi yok. Tek tek sayılan, giderek artan bir değer değil. Kalibrasyon, kimyasal reaksiyon ve örnek spesimenle karşılaştırma sonucu değeri bu anti hiv, her zaman başka çıkar.
Senin kağıtta negatif yazmış ve açıklama kutusu var 00-0,24 arası diye

Değer yazmaları iyi olmuş sonra 'geçen hafta ölçtürdüm anti hiv 0,06 çıktı bu hafta 0,08 çıktı hiv artıyor giderek hiv miyim!?' Diyenler oluyor ÖYLE BİR ŞEY DEĞİL anti hiv değeri bir şey ölçmüyor sadece karışık işlemler ve reaksiyonlar sonucu ellerindeki örnek kanla karşılaştırma yapıyor. bu değer de her zaman her farklı labda ve testte farklı çıkabilir, giderek artmaz BUNLAR KALİBRASYON DEĞERLERİDİR GÜN İÇERİSİNDE DEĞİŞİR SABAH 0.08 okur öğleden sonra 0.06 okur bir başka zamanda 0.15 okur o değerler 0,24 dan küçük olduğu sürece negatifsin Smile önemi yok. 0.25 ve üstü pozitiftir.

Başka test olmana gerek yok,
Yani hiv negatifsin
Yani çok, çok, çok şanslısın:) Smile Smile
Nasılsa bir şey olmuyor ya diye aynı hatayı tekrarlama her zaman korun
çevrendeki herkesi hiv'e karşı bilinçlendir mutlu ve başarı dolu bir hayat dilerim Very Happy Very Happy Very Happy

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

Mesaj  alisoylu Cuma 25 Mart - 18:25

Mehmet cevabın için çok teşekkür ederim değerli meslek bilgilerini bizlerle paylaştığın için.

benim aklımı karıştıran bu noktada ilk iki testin on gün arayla aynı çıkması
01 antijen 0,8 antikor

kalibrasyon v.s ama bu ikisi aynı çıkarken sonra düzenli artış düşünmeme sebeb oldu

peki ilk iki test nasıl aynı değerlerde olabildi

bunuda cevaplar içim o kadar rahatlayacakki

alisoylu
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  mehmet123 Cuma 25 Mart - 18:37

Bu veriler makinenin kalibrasyon değeridir sabah öğle aksam farklı çıkar. bazen çıkmaz  düzenli bir artış yok o anki cihazın kalibre kimyasal  fotometrik reaksiyon değerinde bir hareketlenme  değeri etkileyebiliyor  hatta hiç etkileyemeyebilir sürekli aynı cihazdan aynı sonuçları da alabilirsin değişen bir şey olmaz  eliza cihazımda üç ay boyunca çalıştığım bir hastayı sürekli 0.3 okuyor sonra birden 0.5 okudu 2 hafta sonra tekrar 0.3 okudu dediğim gibi Kalibrasyon, kimyasal reaksiyon ve örnek spesimenle karşılaştırma sonucu  değerlerine takılma  bu değerler sabit kaldığı gibi sürekli değişebilir de önemli olan 0.24 altında ve negatif yazmasıdır geçmiş olsun Smile

Hiv çok gerçek çok yakın çok büyük bir tehlike! Uçurumun kenarından döndün umarım farkındasındır herkesi bilinçlendir artık kafana takma çok şanslısın Smile Smile Smile Very Happy Very Happy

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

Mesaj  alisoylu Cuma 25 Mart - 21:03

Cevap için teşekkür ederim
ama sizin gibi bilgili ve konunun içerisinde meslek sahibi birini bulunca bırakmam bir kaç sorum daha olacak beni kırmazsanız sevinirim hem bu bilgilere ihtiyacı olan diğer arkadaşlar içinde iyi olacaktır.

1- pozitif gelen duo testlerinde oranlar hangi seviyelerde oluyor yani 0,25 ölçültlü bi testte pozitif 0,40 lardamı yoksa 2,50 gibi astronomik rakamlaramı ulaşıyor.
(lab 0,40 sonuç bile alınsa bunun hatalı olacağını o değerlerde yalancı pozitif olacağını söylediler.)

2- birinci soruyla aynı bu sefer antikor seviyeleri kaçları buluyor.

3-pozitif testlerde antikor ve antijen aynı anda rastlanıyormu okuduğum bir çok kaynakta antikorun oluşmaya başladığı ilk anda tüm antijeni maskelediği ve ikinci pencere dönemini başlattığı yönünde yani ne antikor nede antijen ölçülebiliyor ve bu sebeble pencere dönemi uzunluğu düşünülerek testler 3 ay kuralına takılıyor.

yani konuyla ilgili bir kolda çalışıyorsunuz siz duo test yapmasanız daha lab ortamlarında bir çok sonuca şahit olmuşsunuzdur bu konuyu en iyi siz açıklarsınız.

4-benim bir çok bitmeyen şikayetim var
bitmeyen farenjit,ishal,kas ve eklem ağrıları
ikinci haftada yüksek ateş, grip ve lenf bezi şişmesi ciltte kırmızı noktalar vardı 1 hafta sürdü

şu an çene altındaki iki beze şiş, farenjit, öksürük,  kas ve eklem ağrıları ciltte kırmızı noktalar mevcurt 60. gün

olduğum ona yakın kan testinin sadece birinde monosit değeri yüksek çıkmıştı oda az bi yükseklik
doktor bana farklı bir viral enfeksiyon geçirmiş olabileceğimi söylemişti ama şikeyetler devam ediyor.

ebv, cmv gibi bir virüs olabilirmi

cmv nin belirtileri bendeki belirtilere tıpa tıp uyuyor ama çoğumuz çocukken geçirmişiz tekrar geçirme bulaşma şansı olrmu?

5- duo testini yapan herkez bu testen dönen olmadığını bunun dünyada hiç bir örneği olmadığını söylüyor bu doğrumudur? yalan konululma durumu oloabilirmi ?

şimdiden teşekkür ederim

alisoylu
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  Misafir Cuma 25 Mart - 21:42

Abi senin 3 ay değil 3 yılda da drgısmez tam zamanında duo olmuşsun abi daha ne ıstıyosun senin şüpheli ilişki dediğin ne

Misafir
Misafir

Mesaj  alisoylu Paz 27 Mart - 12:49

Mehmet nerelerdesin şu son sorularıda cevaplasaydın Sad

alisoylu
TANIDIK
TANIDIK

Mesaj  mehmet123 Ptsi 28 Mart - 18:09

yanıtlayacağım elimde son aylardaki veriler var kaç kişi hıv oldu değer aralıkları nedir yazarım

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

Mesaj  Olmasın92 Ptsi 28 Mart - 18:15

Peki kardeş pozitif olanlar geldiklerinde şu gündeyim diyor mu yani hepsi 3 ay içinde mi oldu mehmet?

Olmasın92
TANIDIK
TANIDIK

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

- Similar topics