HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.

Join the forum, it's quick and easy

HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.
HIV&AIDS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» MERHABA ARKADASLAR
HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? EmptyPerş. 12 Ara. - 18:58 tarafından gokyuzu

» HIV ve Enjektör ilişkisi....
HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? EmptyCuma 21 Tem. - 11:08 tarafından joyuex

» Tüm forumlar aktif edildi
HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? EmptyÇarş. 19 Nis. - 0:49 tarafından gokyuzu

» Tavsiyesine ihtiyacım var.
HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? EmptySalı 30 Ağus. - 14:09 tarafından szr

» Uzun oldu ama fikirlerinizi bekliyorum
HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:23 tarafından Darindost

» trichomonas
HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? EmptyPaz 3 Tem. - 15:30 tarafından enesce

» hiv duo ultra hakkında bir soru
HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? EmptyC.tesi 2 Tem. - 20:30 tarafından tolga34

Giriş yap

Şifremi unuttum

YARARLI LINKLER
www.hpv.sitesi.ws www.stres112.com www.barsak.org
Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi Ptsi 31 Tem. - 4:15 tarihinde online oldu.

HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi?

2 posters

HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? Empty HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi?

Mesaj  efsaneci Salı 1 Ara. - 22:21

1. Gökyüzü kardeşim öncelikle aids hakkında seyrettiğim program sayesinde bayağı bilgilendim. lakin orada bir soru aklıma geldi. HIV labratuar ortamında oluşturuldumu diye tartışılırken bunun biyolojikl silah olarak kullanılıp kullanılamayacağı tartışıldı. mesela bir kişinin çayına veya yemegine HIV pozotif kan empoze edilse buda o kişiyi bitirmez mi diye tartışıldı.bu konuda senin görüşünü merak ettim.
2. orada bazı değerler verildi aklımda kalanları vereyim
10.000 HIV li kişiden kan alan 9.000 kişiye HIV bulaşır risk %90
10.000 HIV li annenin 2500 ünün bebeği HIV pozotif oran %25 (önce farkedilip tedaviyle oran %1 altına düşüyormuş)
10.000 HIV li vakada enjektörden 70-80 kişiye bulaşıyor
diğer oranlar bununda altında
yinde burada söylenen bilgiye göre HIV oksiyen ve güneşle temasla saniyeler içinde ölüyormuş.
3. bazı sitelerde gözyaşında HIV tespit edildiği yazsada bazıları gözyaşıyla bulaşmaz diyor. ben soruyu genişleteyim ter gözyaşı tükürük v.s HIV bulunur mu...
4. Hayvan kanında HIV bulunmaz mı bulunmazsa nedeni nedir? mesela bir hayvana HIV kan enjekte etsekte dahi pozitif olmuyormuş bundan yola çıkarak aids tedavisi araştırması yapılıyor mu? ayrıca bunun ilacı için hayvanlardada deney yapılamıyorsa tedavi arayışları zor olmuyor mu?
5. HIV virüsü kuru havada ne kadar yaşar klorlu suda ne kadar yaşar oksijenle temasta ne kadar yaşar v.s tam bilgilendirilmiyor ayrıca ülkemizde şuan HIV pozotif sayısı 3150 ve kendini bilmeyenler bu oran 40-50 bin olduğu düşünülüyor kısacası herkesin bu tahlili yapması gerektiği üzerine duruldu tedavi için CD4 350 altına inmesi bekleniyormuş ve bir diyabet hastasının yaşam kalitesinden bir farkı olmuyormuş.
6. son olarak bu hastalığı Allahın cezası gören topluma bir mesaj verdi bu hastalıkta en aktif ve en örnek mücadeleyi İran gerçekleştiriyormuş. Ayettullah mesaj yazarak bu hastaları koruma altına altına almış. her mahallede psikoloji büroları açmış. aids fobisine karşı.
7. aids ve diyabet hastalığı bir fark olmadığı ilaçları düzenli kullanıldığı takdirde zararsız bir hastalık olduğu üzerinde duruldu. bazı netlikler kazandım. pozotif yaşam derneği konuktu ... HIV bize gelmeden bilgilenelim hem tedbir alırız hemde yanlış bilinenleri doğrulturak HIV fobisini kırarız... şahsen bende yanlış bilgilerden kaynaklanan HIV fobisi vardı HIV testim negatif olmasına karşın 1 sene boyunca heray ayda bir test yaptım ye test yanlışsa diye buda eksik bilgilerden kaynaklandı çünkü doktorum o zaman 6 ay ile 1 yıl arasındada çıkar demişti bunu diyen üniversite hastanesi doktoruydu... ben garanti olsun heray 1 sene boyyunca yaptım. o yanlış bilgi ölümü bekleyen hasta haline getirmişti... işte keşke o zamanlar faydalı bir programolsaydı bunları yaşamayacaktım bende okuduğum makalelerde 3 ayda kesin sonuç alınacağını duyunca yaşadığım diğer 9 ay ızdırabı bana yanlış bilgi veren dokotara mal ettim. rahattım HIV negatiftim ama yaşadığım bu olaylar durduk yerde HIV fobi oluşturmuştu bilgilenerek bu fobiyi yıkmaya çalıştım başardımda burada HIV fobisi olan arkadaşlarbu bilgileri sizinle ve site sakinleriyle paylaşmak istedim.
8. bu siteyi bilgilendirme sitesi olarak görmekle birlikte burada HIV pozitif olanlar değilde bu hastalığa karşı doktorların yanlış bilgilendirilmesi sonucu fobi oluşturan kişilerin daha çok olduğunu gördüm.

efsaneci
YENİ
YENİ

HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi? Empty Geri: HIV Biyolojik Savaş unsuru olabilir mi?

Mesaj  gokyuzu Çarş. 2 Ara. - 1:35

1. böylesi bir programa tanik oldugun icin senin adina sevindim. keske sizler bu sorunlari yasamadan once yada yasadiginiz dönemde bu kurum kuruluslar yada yetkli kisiler sizlere bilgi kaynak ve destek vererek görevlerini yerine getirseler. pek cok ulusun askeri yetkilileri hiv in bir biyolojik silah oldugunu dusundugunu yada biyolojik bir silah olmasa bile bu sekilde kullanilmasinin mumkun oldugunu kabul ettiklerini biliyorum. mesela libyada avrupadan giden gönullu saglik calisanlarinin insanlara hiv bulastirdiklari kanitlanmis ve bu insanlar bu suclarindan dolayi yargilanarak ceza almislardir.

2. bu degerler her uzman yada kurumca uc asagi bes yukari ortalama kabul edilen degerlerdir, ancak bilmeni isterimki bu istatistikler hiv pozitif insanlarin beyanlari baz alinarak hazirlanir. kisi yasadigi topluma bagli olarak cinsel davranislarini yada kötü aliskanliklarini gizleme geregi duyabiliyor mesela hiv pozitif olan yetiskin bir erkek escinsel iliski ile bulasin oldugunu beyan etmektense farkli bir bulas seklini ifade edebliyor. ama uc asagi bes yukari bu oranlar aynidir. hiv bulundugu ortam ve iklim kosullarina göre farkli zaman dilimlerinde etkinligini yitirir bu aslinda kanin ve vucut sivilarinin kurumasiyla virusun yok olacagi anlamina gelir. oksijen ve bazi kimyasal solusyonlar hiv virüsunu öldurebilmektedir ancak gunes isiginin böylesine hizli bir etkisi yoktur. burda esas ölcut kan yada vucut sivilarinin kuruma süresidir.

3. tüm vucut sivilarinda virusun varligi kanitlanmis ve kabul edilmistir. ancak göz yasinda ve tükürükte virus yogunlugu kisiyi enfekte edecek duzeyde degildir. bu acidan gözyasi ve tükürük yolu ile hiv bulasmaz.

4.hiv virusü hayvanlarda bulunmaz cunku adindanda anlasilacagi uzere insan bagisiklik virusudur. ancak benzer virusler hayvanlarda da mevcuttur. bunlar farkli isimlerle anilir. bilim adamlari hiv virusunun maymunlardan insanlara bulastigi yonunde dusunceler savunsalarda bunu henuz ispatayan bir calisma soz konusu degildir. hayvanlar uzerinde yapilan pek cok deney mevcut özellikle fareler uzerinde bazi deneylerin umut verici oldugu yonunde zaman zaman aciklamalar yapiliyor olsada somut bir gelisme sözkonusu degil.

5. virusun dis ortamda ne kadar yasadigini her hangi bir surece endekslemek imkansizdir. virusun bulundugu sivinin kurumasi virusu etkisizlestirir. yukardada yazdigim gibi bu ortam ve iklim kosullarina bagli bir durumdur. seninde söyledigin gibi hiv tanisi alan hastalara diger kronik hastalarla ayni yaklasim gösterilmektedir. duzenli tedavi omak kosulu ile bu insanlar saglikli bir yasam surebilmektedirler

6. iranda hiv pozitif insan sayisi konusunda cok celiskili ifadeler mevcut. bazi kaynaklar 200 bin derken 2 milyon insandan bahseden kaynaklar var. iranda test tani ve tedavi konusunda insanlar ciddi sorunlar yasamaktadirlar. gerek toplumun gerekse seriat yasalarinin etkisi ile test olmadiklari gibi yillarca hastaliklarindan habersiz olarak cevrelerine virus bulastirmaya devam etmektedirler. iranin hiv tedavisinde kendisinin urettigi ve suanda dunya genelinde kullanilan ilaclardan daha etkli ve tedavi edici oldugunu savundugu bazi ilaclar mevcut. ama iran bir kapali kutu bunlarin gercekligini kestirebilmek oldukca zor. ben allahin kullarin akarsi böylesine acimasiz olacagina inanmiyorum.

7. cok ilginc aslinda. bazen turkiyede bazi kurum ve kuruluslar insani sasirtiyorlar. pozitif yasam dernegide bunlardan biri son surecte pozitif yasam derneginde ciddi gelismeleri gözlemliyor olsamda hala yetersiz ve guvensiz bir kurum oldugu kanatindeyim. bunun degiseceginide sanmiyorum. hiv pozitiflerle halki kucaklastirmayi hedefleyen önyargilari kirmaktan baseden bir kurum icerisinde calisan yada üyesi olan bireylerin nedenli kirilmaz önyargilar tasidiklarini gayet iyi bilen insanlardan biriyim. yinede gelismeler sevindirici umut ederim devam ederler.

8. forumu olustururken öncelikle ulasmayi hedefledigim kitle hiv endisesi tasiyan arkadaslarimizdi. bugun hiv pozitifler ile ilgili olan bir kurum mevcut ve saglik bakanligi bu arkadaslarimiza yeterli destegi sagliyor ( bazen biraz aksiyor olsada) bunun disinda türkiyede dileyen herkesin test olabilme sansida var. ancak hiv fobisi yasayan arkadaslarimizin cogunun psikolojik destek almak konususunda güclükleri var. ve bu konuyu cevreleri ile paylasabilmeleri söz konusu degil yada paylasabildikleri insanlar bu arkadaslarimizi anlayamiyor yardimci olamiyorlar. bu nedenle öncelikle ben bu durumdaki arkadalarimiza ulasmak istedim. tespitin son derece dogru..
gokyuzu
gokyuzu
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

http://hivaids.hateam.com

- Similar topics