HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.

Join the forum, it's quick and easy

HIV&AIDS
Bu forum 1 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerini Pozitifrehber.com adresi üzerinden sürdürecektir. Lütfen yeni üyeliklerinizi Pozitifrehber.com adresinden alınız.
HIV&AIDS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» MERHABA ARKADASLAR
blips mi acaba EmptyPerş. 12 Ara. - 18:58 tarafından gokyuzu

» HIV ve Enjektör ilişkisi....
blips mi acaba EmptyCuma 21 Tem. - 11:08 tarafından joyuex

» Tüm forumlar aktif edildi
blips mi acaba EmptyÇarş. 19 Nis. - 0:49 tarafından gokyuzu

» Tavsiyesine ihtiyacım var.
blips mi acaba EmptySalı 30 Ağus. - 14:09 tarafından szr

» Uzun oldu ama fikirlerinizi bekliyorum
blips mi acaba EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

blips mi acaba EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:24 tarafından Darindost

blips mi acaba EmptyPtsi 1 Ağus. - 16:23 tarafından Darindost

» trichomonas
blips mi acaba EmptyPaz 3 Tem. - 15:30 tarafından enesce

» hiv duo ultra hakkında bir soru
blips mi acaba EmptyC.tesi 2 Tem. - 20:30 tarafından tolga34

Giriş yap

Şifremi unuttum

YARARLI LINKLER
www.hpv.sitesi.ws www.stres112.com www.barsak.org
Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi Ptsi 31 Tem. - 4:15 tarihinde online oldu.

blips mi acaba

3 posters

blips mi acaba Empty blips mi acaba

Mesaj  bejaia Perş. 17 Mart - 10:09

arkadaşlar merhaba bu foruma yeni kayıt oldum daha önce hivveaids diye bir forumdaydım kapanmış sebebini bilmiyorum.
soruma gelecek olursam 1,5 yıldır truvada stocrin kullanıyorum ve 9 aydır hiv rna sonucum negatif geliyordu, bu son kontrolümde hiv rna sonucum 132 çıktı acaba blips midir ? başına gelen varmı ? cd4 % 30 , total cd4 sayım 687

bejaia

blips mi acaba Empty Merhaba

Mesaj  enesce Perş. 17 Mart - 13:52

Blips olabilir arada böyle yapar drenc kazandını sanmıyorum ama yinede sana en güzel yol gösterecek olan doktorundur.
enesce
enesce
DANIŞMAN
DANIŞMAN

blips mi acaba Empty Geri: blips mi acaba

Mesaj  mehmet123 Perş. 17 Mart - 18:57

Bu kesinlikle kişi ve ilaç kombinasyonu ile bağlantılı.

Herkesinki değişir Değeriniz çok iyi bence.
Kimisininki 1 yılı buluyor. Kimisinki 3 yılda düşmüyor

Doç.Dr. Murat SAYAN'ın konu ile ilgili görüşleri aşağıdadır. (Kaynak hocanın facebook sayfası):

Başarılı bir HIV tedavisinde, tedavi başladıktan yaklaşık 3 - 6 ay sonra kişinin kan dolaşımında HIV #RNA negatif saptanacaktır. Bazen bu negatif seyir HIV RNA’nın pozitif bulunmasıyla bozulur (tabi eğer ölçüm yapan laboratuvar hatalı değilse). Eğer saptanan pozitif HIV RNA durumu bir kerelik ise ve 1000 kopya/ml’nin altında ise buna blip denmektedir. Bu duruma tekrar tekrar rastlanabilir ve böyle bir durumda bliplerle karşı karşıyayız demektir. Detaylarda kaybolmak istenirse eğer şurada; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=HIV-1+viral+load+blips+are+of+limited+clinical+significance. Blipler, HIV RNA yükündeki geçici ve zayıf HIV RNA pozitifliğidir ve sürekli/zayıf HIV RNA pozitifliğinde farklı bir durumdur. Tedavi altındaki HIV’i olan bireylerin en az %20’sinde blip görülmektedir. Blipler, kişide “acaba tedavi başarısızlığı mı gelişti?” endişesine yol açarak can sıkıcı olabilir. Diğer yandan kişide bir blip durumunun varlığı ancak düzenli olarak doktorunun takibinde HIV RNA analizi yaptırdığında anlaşılacaktır. Literatür, çok zayıf bliplerde (50 kopya/ml’in altında) bir tedavi değişikliği önermiyor. Ancak bliplerdeki HIV RNA düzeyi 1000 kopya/ml’ye yaklaşıyorsa kişiyi takip eden doktorun aklına direnç gelişmiş olabileceği gelebilir ve belki de tedavi değişikliğine gidebilir. Dolayısıyla böylesi bir durumda HIV-1 ilaç direnci analizi yapmak gerekli olacaktır. Ancak bu aşamada küçük bir sorunumuz var; bliplerdeki HIV RNA, genellikle ilaç direnci analizi yapılamayacak miktarda oluyor. Ancak HIV RNA miktarı zayıf olsa bile ben yine de ilaç direnci analizinin denenmesinden yanayım. Bazen başarılı olunabiliyor. Bu analiz denemelerinde klasik NRTI, NNRTI ve PI grubu ilaçların yanında mutlaka integraz grubu ilaçların da (Raltegravir, Elvitegravir ve Dolutegravir) analiz edilmesi yerinde olacaktır. Böylece kullanılabilecek/değerlendirilebilecek ilaç seçenekleri artmış olacaktır.

mehmet123
MÜPTELA
MÜPTELA

- Similar topics